Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij


Działalność

Współpraca akademicka

Arkadiusz Doczyk
Dyrektor ds. współpracy akademickiej

A prywatnie...

Kiedy byłem w drugiej klasie szkoły podstawowej, planowane było przedstawienie. Kolega, który miał zagrać Kota w Butach, rozchorował się i tak rozpoczęła się moja przygoda z teatrem. Jeszcze w szkole podstawowej trafiłem do świetnie prowadzonego kółka teatralnego. Zaczęliśmy od konkursów recytatorskich, ale z czasem zaczęliśmy robić prawdziwy teatr.

Pierwszą dużą sztuką, którą wystawiliśmy, był dramat Alfreda Jarry'ego "Król Ubu, czyli Polacy". Przebrany w worek jutowy i koronę grałem tam króla Ubu. Dotarliśmy z tą sztuką do etapu ogólnopolskiego konkursu teatrów. Dla nas, młodzieży z wiejskiej szkoły, było to duże wydarzenie. Efektem tego sukcesu była możliwość występu w czasie międzynarodowego festiwalu teatrów dziecięcych w Sopocie. Przewodniczącym jury był Adam Hanuszkiewicz, który dwa lata wcześnie, w 1991 roku wyreżyserował "Króla Ubu" w warszawskim Teatrze Nowym. Nasza sztuka bardzo mu się spodobała, mieliśmy z nim spotkanie, stwierdził, że młodzież ma więcej energii, więcej pasji niż jego aktorzy w teatrze. Zaprosił nas do siebie. Chciał, żebyśmy wystąpili przed jego zespołem, pokazali, z jaką pasją można grać. Niestety do takiej wizyty nigdy nie doszło.

Nadszedł czas liceum. Mimo że nie wszyscy poszliśmy do tej samej szkoły, nasza grupa nadal grała razem pod nazwą Teatr "Jedynka". Największym sukcesem było wystawienie w 1996 roku sztuki Rolanda Topora "Joko świętuje rocznicę". Jeździliśmy z nią na różne festiwale, a na jednym z nich wśród publiczności pojawiła się tłumaczka Topora, pani Ewa Kuczkowska. Zaproponowała nam, żebyśmy ten spektakl wystawili przy okazji odwiedzin autora.

Roland Topor słynął z kilku rzeczy. Był niewielkiego wzrostu o kształtach zbliżonych do idealnych, na spektaklach palił cygara, śmiał się rubasznie i jak coś mu się nie podobało, to wychodził, szczególnie gdy dotyczyło to jego sztuki. Podobno w Hamburgu wyszedł po dwóch minutach! Te informacje były dla nas stresujące.

Tuż przed występem pani Ewa Kuczkowska przekazała nam, że Topor i tak po piętnastu minutach wyjdzie z przedstawiania, bo spieszy się na samolot. Przedstawienie się zaczęło. Wszyscy siedzieli na krzesełkach, Roland Topor siedział na kanapie. Minęło dziesięć minut, Topor siedzi. Minęło kolejne piętnaście, a Topor nie wychodzi. Za to śmieje się i świetnie się bawi. I został do końca! Tak mu się podobało, że przepuścił samolot. Został na całym spektaklu, został na bankiecie i powiedział: "Była to jedna z najlepszych interpretacji tej sztuki, jakie dotychczas oglądałem na świecie".

Jeszcze w trzeciej klasie liceum myślałam o tym, aby zdawać do Szkoły Teatralnej w Krakowie, ale zrezygnowałem z tego pomysłu. Ostatecznie jestem absolwentem finansów i rachunkowości.

A w teatrze zostałem. Oddanym widzem.

Zobacz także


 • WSB liderem rankingów

  Grupa WSB to najbardziej ceniona przez pracodawców grupa uczelni w Polsce – (ranking uczelni niepublicznych Wprost nr 14/2014).
  W tegorocznym rankingu uczelni wyższych tygodnika „WPROST” Wyższe Szkoły Bankowe zostały ocenione jako najbardziej ceniona przez pracodawców grupa uczelni w Polsce, tym samym zajmując 4 miejsce wśród wszystkich uczelni niepublicznych. Tygodnik "WPROST" przygotował także ranking studiów MBA. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu z programem Executive MBA zajęła w nim 7 miejsce.

  Również miesięcznik Home&Market przygotował ranking uczelni wyższych, uwzględniając zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne.
  Najważniejsze kryterium brane pod uwagę w rankingu to możliwości edukacji na uczelni.

  Wyniki rankingu:
  WSB w Toruniu miejsce 5, nr 1 w województwie kujawsko-pomorskim
  WSB w Poznaniu miejsce 6, nr 1 w Wielkopolsce
  WSB we Wrocławiu miejsce 9, nr 1 w województwie dolnośląskim
  WSB w Gdańsku miejsce 11, nr 1 w województwie pomorskim.

  Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia jest założycielem Grupy Wyższych Szkół Bankowych.